Legközelebbi zöld napok:
A Biodiverzitás Védelmének Világnapja (5 nap múlva)
Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napja (5 nap múlva)
 
















 


 

 

 

 

 

 

 

 

 



Takáts Mónika
Termékdíj I.

 

    Na, ez meg mi lehet? Talán a termékeknek is van már olimpiája és az ott kiosztott díjakról van szó? Esetleg a termékek Európa kupáján szerzett eredményeket hívják így?
Mielőtt tovább spekulálsz rajta, elmondom mi is ez.
Már régóta érvényben van egy törvény ami szerint a környezetszennyező anyagok után fizetnie kell a felhasználónak, a gyártónak egyaránt. Eddig ez nagyon kevés volt. A termékdíj igazi célja az lenne, hogy a káros anyag felhasználást csökkentsék. Ennek a módja az lenne, hogy fizetni kell a termék súlya szerint, minél károsabb annál többet. A januárban meghozott törvénymódosítás szerint ez az összeg már olyan nagy, hogy a rárakódó adóval bizony szinte versenyképtelenné is válhat a termék. Elég durva módszer, mondhatnánk kényszerítés, de ha a rábeszélés, meggyőzés nem jár eredménnyel, akkor bizony nincs más mód. Van ahol ez a módszer eredményes, van ahol nem. Először nézzünk egy olyan kört, ahol bejött:
Évente elektronikai szemét 130-140 tonna keletkezik. Ez nagyon sok, ha azt vesszük, hogy ez bizony a veszélyes hulladék kategóriába tartozik. Mint ahogy tudjuk, a veszélyes hulladék különleges elbánást igényel, ha nem így bánnak vele, akkor komoly környezetszennyezést okoz. A termékdíja 40-45 ft/kg. Ha a mobilodra gondolsz, akkor nem sok, de emeld csak meg a számítógépedet és máris megérted miért jó a termékdíj. Sajnos ennek a "büntetőadónak " még így sincs túl nagy eredménye, ezért találták ki azt, hogy az elektronikai termékek forgalmazójának vissza kell vennie azt amit eladott és biztosítania kell veszélyes hulladéknak megfelelő kezelést. A rendeletet még az EU-ban hozták meg és a csatlakozás miatt vonatkozik ránk is, de van ahol még csak most szervezik a dolgot. Viszont van olyan társaság ahol a visszagyűjtésnek még hagyománya is van. A mobil cégeknél mindenütt vissza lehet vinni az akkut és a régi telefont is le lehet adni. Például a T Mobil tavaly 17 ezer kg ilyen veszélyes hulladékot gyűjtött össze és gondoskodott a megfelelő kezeléséről. A Vodafonnál 3500 telefont gyűjtöttek össze és a Pannonnál is a kihelyezett zöld dobozba bedobott hulladékot is gondosan és megfelelően gondozzák.
Amit eddig leírtam az a gyártókra és forgalmazókra vonatkozik, de teveled mi van? Te mit csinálsz a megunt mobiloddal, számítógépeddel? Igen tudom, odaadod a papádnak, hogy tüntesse el. És ő mit csinál vele? Talán kidobja a szemétbe? Kérlek gondolj a környezetedre és a jövődre és kérd meg a papádat, hogy vigyétek vissza oda, ahol vettétek.
A témához az adatokat a www.humusz.hu oldalon találtam meg. Ez a Hulladék Munkacsoport oldala, ha többet akarsz tudni a szemétről akkor látogass te is el oda. A következő alkalommal a zacskókról és a termékdíj hatástalanságáról fogok írni.

 

Megjelent:
Honlapon: 2006.02.02.
Egyéb: Kőbanyanyúz IV. évfolyam 11.szám (2005. febr.)

Fel    Cikkekhez  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright 2006 Nagy Terv Project | Minden jog fenntartva! | Impresszum